C++ Dosya Yazdırma (Input/output)

Merhabalar Dostlar. 🙂 Bildiğiniz gibi bir çok program Log veya buna benzer şeyleri txt dosyasına benzer dosya olarak yazdırır. Bunu nasıl yaparlar ? hemen bakalım 🙂

C ++, dosyalara / dosyalardan çıktıların ve girdilerin gerçekleştirilmesi için 3 adet fonksiyonumuz mevcut :

 • ofstream: Dosya yazdırma Fonksiyonu
 • ifstream: Dosya okuma Fonksiyonu
 • fstream: Aynı anda dosya okuma ve Yazma

Dosya okuma ve yazma doğrudan veya dolaylı olarak istream ve ostream sınıflarından türetilir.  Bu nedenle, dosya akışlarımızla ilişkili sınıfları standart olarak zaten kullanıyoruz. Aslında dosya akışlarımızı cin ve cout’u kullanmaya benzer şekilde kullanabiliriz, ancak bu akışı fiziksel dosyalarla ilişkilendirmek zorunda kalıyoruz. Bir örnek görelim:

Dilersek alt kısımda bulunan cout ve system(“PAUSE”); komutunu kaldırarak yazma işleminden hemen sonra Consolun kapanmasınıda sağlaya biliriz.

Gördüğünüz gibi yazma işlemimiz tamamlandı diye bize uyarı verdi şimdi ise bunu txt dosyasına yazdırmışmı kontrol edelim.

Kontrol etmek için kodcukların bulunduğu dizine gitmeniz gerekir. Çünki burada build ettik ve txt yazması icin Ana dizini yol olarak gösterdik

Bu kısımda eyerki yazdir.txt yerine C:/user/kullaniciadiniz/desktop/yazdir.txt yazarsak direkt olarak Masaüstünüze yazma işlemi yapılır.  Fazla uzatmadan build edilip kodun çalıştığı yere geliyoruz ve kontrol ediyoruz. :

Gördüğünüz gibi yazdir.txt dosyamız oluşturulmuş biz programın bulunduğu yere yazmasını istemiştik  Peki istediğimiz metni yazdırdımı ?

Gördüğünüz gibi istediğimiz metni yazdırdık. Peki kullanıcıdan bir veri aldık diyelim veya bir değişkeni yazdırmak istiyoruz o zaman ne yapıyoruz ?

Consol ekranından veya ilerde kullanacağımız herhangi bir yazılımda kullanıcıdan aldığımız değişkenleri ve yaptığı işlemleri kayıt etmemiz gereke bilir. Kullanıcıdan Adını , Soyadını , Yaşını aldık ve yazdırmak istiyoruz hemen cıktımıza bakalım.

Standart bir şekilde Adımızı , Soyadımızı ve yaşımızı yazdık peki bunları txt dosyasına kayıt etmişmi ? hemen yukarıdaki ilk örnekteki gibi verdiğimiz konuma bakıyoruz ben programın bulunduğu ana dizin olarak vermiştim hemen kontrol edelim.

Az önce biz kendi metnimizi yazdırmıştım ama burda writer olarak yani yazdırmak istediğimiz şeyin değişken olduğunu gösteriyoruz ve değişken isimlerimizi yazıyoruz. aralarda bulunan  << ”  ” << aşağıdan’da alayaçağınız üzere yazdırdığımızda kelimeler arasında bir boşluk olarak düzenli görükmesidir.

Sorunsuz bir şekilde değişkenlerimizi aldık ve yazdırdık umarım konu yararlı bulmuşsunuzdur. Görüşmek üzere 🙂

You may also like

1 Yorum

 1. Merhaba,

  Çoklu dosya açma ve içinde arama nasıl yapılıyor? Yani bir kelimeyi birden fazla dosyada -dosyaların isimlerini tek tek yazmadan, dosya isimleri dizi elemanları şeklinde olan bir yerde- nasıl aratırız?

  dosya1.txt
  dosya2.txt
  .
  .
  .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir