C++ Tarihçesi (Bjarne Stroustrup)

Merhabalar Dostlar. C++ bir çok makalesi mevcut ama bunun asıl babası kim ? hemen bakalım 🙂

Bjarne Stroustrup C++ programlama dilinin yaratıcısı ve nesne yönelimli programlamanın öncülerindendir. C++’ın standartlaşması (ANSI/ISO) için aktif olarak rol almıştır ve bu konudaki çalışmalarına devam etmektedir. The C++ Programming Language isimli kitabı, C++’a giriş niteliği taşır. Bu sebeple alanında en fazla tercih edilen kitaplardan biridir. Bu kitap 19’dan fazla dile çevrilmiştir. Stroustrup’un toplamda 7 kitabı ve yüzden fazla makalesi bulunmaktadır. Araştırma alanları, dağıtık sistemler, yazılım tasarımı, programlama teknikleri, yazılım geliştirme araçları ve programlama dilleridir. 1984 yılında Bell Laboratuvarında geliştirilmesine başlanan C++ , C programlama dilinin bütün özelliklerini barındıran ve kendisine has özellikler bulunduran genel amaçlı bir programlama dilidir. İlk olarak “Sınıflar ile C” olarak yayılan C++ , 1983 Yılında artık olgunlaşması ile 😀 C++ olmuş.

Aslına bakarsak her C programı bir C++ programıdır. Fakat her C++ programı bir C programı değildir. C++’ın C’den farklı başlıca bazı özellikleri vardır. İlerde gelecek olan konular Nesneye yönelik programlama (Object – Oriented Programming – OOP) Sınıfçılık ve Çok biçimlilik gibi kavramlar.

C++ bu yıllarda güzel bir ün salmış. Nesne yönelik olması ve hızlı , ekonomik ve esnek olması o dönemde yayılmasında baya bir rol oynamış. Günümüzde bir çok alternatifi olsa bile halen aktif olarak güçü elinde tutmakta 🙂

You may also like

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir