Neden Blog Yazmalı ? İşte Size Mantıklı 33 Güzel Sebep

Neden Blog Yazmalı? İşte Size Birbirinden Güzel 33 Sebep

Dünya’da her gün 172.800 blog açılıyor. Buda her saniyede 2 blog demek. Bu ilginç bilgiyi duyunca ‘’bende blog açmalı mıyım?’’ dediğinizi duyar gibiyim. Evet tabi ki açmalısınız. İşte size blog açmanız için güzel sebepler:

1. Yeni şeyler öğrenmenize yardımcı olur.

Blog yazmaya başladığınızda içerik üretebilmek için kendinizi ilgilendiğiniz alanda sürekli yeni bir şeyler öğrenirken bulursunuz. Aynı zamanda bunları insanlara aktarırsınız.

2. Daha net düşünmenizi sağlar.

Net düşünmek ve fikir üretmek insanın hayatında çok değerli yeteneklerdir. Ancak okulda öğretilmezler. Blog yazmak düşünme kaslarınızı sürekli çalıştırdığı için daha sağlıklı düşünmenize ve daha net değerlendirmeler yapmanıza yardımcı olur.

3. Yazma yeteneğinizi geliştirir.

Yazma kabiliyetinin gelişebilmesi için sürekli pratik şarttır. Blog yazmak bu yeteneğinizi geliştirmek için biçilmiş kaftandır.

4. Özgüveninizi artırır.

Blog yazmak düşüncelerinizi yüksek sesle ortaya koymanıza ve hata yapmaktan korkmamanıza yardım eder.

5. Daha tutarlı konuşmanıza yardımcı olur.

İlgi alanlarınız hakkında sürekli bir şeyler öğrenerek bunları blogunuzda paylaşmak, zaman içinde size bu konuda sözlü olarak konuşma yetkinliğinide kazandıracaktır.

6. Size para kazandırabilir.

Takipçi ve izleyici kitleniz büyüdükçe blogunuz size para kazanma imkanı sağlayabilir. Bunu yaparken de ailenize ve keyif aldığınız diğer işlere zaman ayırabilirsiniz.

7. Dünyayı daha iyi bir yer haline getirmenize yardımcı olabilir.

Blogunuz aracılığıyla insani yardım kampanyalarını destekleyebilir ve daha çok insana içme suyu sağlama, yetimler için eğitim olanaklarını arttırma vs. gibi amaçları destekleyebilir ve bu amaçlara katkı için bağış bile toplayabilirsiniz.

8. Bilgisayar gurusu olmanızı gerektirmez.

Amatör bir blogu kendiniz 15 dakikada açabilirsiniz. Daha profesyonel bir blog isterseniz benimle iletişime geçip kurulum aşamasında destek alabilirsiniz. Blogunuza yazı eklemek içinse hiçbir ekstra yeteneğe ihtiyacınız yok.

9. Sizi zorlayarak kendinizi geliştirmenizi sağlar.

Blog açmak kolay olsa da blogunuzu düzenli bir biçimde yöneterek sürekli yeni içerik girmeniz sizi zorlayacak ve kendinizi geliştirmeniz için teşvik edici bir unsur olacaktır.

10. Bedavadır ya da çok cuzi bir masrafı vardır.

Ücretsiz blog siteleri aracılığıyla hiçbir ücret ödemeden kendi blogunuzu oluşturabilir ya da istediğiniz bir domain adıyla uygun bir fiyata blogunuzu oluşturabilirsiniz. Bu konuda yardıma ihtiyacınız olursa benimle iletişime geçebilirsiniz.

11. Bir dinleyici kitlesi oluşturmanızı sağlar.

Blogunuzu yazdığınız alanla ilgilenen kişilere ulaşmanızı ve geniş bir takipçi kitlesi oluşturmanıza yardımcı olur.

12. Diğer insanlara yardımcı olmanızı sağlar.

Blog yazarak çevrenizdeki insanlara ilham kaynağı olabilir, inandığınız bir konuda insanları ikna edebilir, tecrübeli olduğunuz konularda insanlara nasihatta bulunabilir ve böylece sizi takip insanların hayatlarını güzelleştirebilirsiniz.

13. Kamu politikalarını etkilemenize yardımcı olabilir.

Kamu alanında farkettiğiniz sorunlara ve yanlışlara dikkat çekebilir ve yeterince ilgi toplarsanız kamu politikaları üzerinde bir etki gücüne sahip olabilirsiniz.

14. Sizi disipline eder.

Düzenli aralıklarla yazı yazma gerekliliği hayatınızı planlama yetkinliğinizi arttıracaktır.

15. Güvenilirlik oluşturmanıza yardımcı olur.

Bir konu üzerinde sürekli yazı yazmak ve bilgi paylaşmak zaman içinde sizin bu konuda bir otorite olarak görülmenize yardımcı olacaktır.

16. Yazılarının/Kitaplarınızın basılmasına yardımcı olabilir.

Yayınevlerinin ilgisini çekmeyi bekleyen, basılmasını istediğiniz bir kitabınız mı var? Bu günlerde bunu sağlamanın en kolay yollarından biri bir blog açmak ve sadık bir okuyucu kitlesi oluşturmak.

17. Konuşmacı olarak davet edilebilirsiniz.

Blog yazdığınız konuda gerçekten iyiyseniz ve dikkat çekmeyi başarırsanız çeşitli etkinliklerde konuşmacı olarak davet edilme şansınız olabilir.

18. Danışmanlık anlaşmalarını yapmanıza yardımcı olabilir.

Bir konu hakkında çok fazla bilgiye mi sahipsiniz? Öyleyse hemen bir blog açın ve uzman olduğunuz konuda yazmaya başlayın. Böylece bu konuda danışmanlık isteyen firmalarla anlaşabilir ve blogunuzu kazanca çevirebilirsiniz.

19. Size serbest yazım işleri almanızı sağlayabilir.

Blogunuz sayesinde  insanlara doğaçlama yazım hakkında ders verme şansı yakalayabilir ve bu işten para kazanabilirsiniz. Dünya çapında bunu yapan bir çok kişi mevcut.

20. Sanatınızı veya hobinizi destekler.

Hobiniz ne olursa olsun blogunuz bu hobiyi geliştirmenize destek sağlayacaktır. Blogunuzda ilgilendiğiniz sanat dalı veya hobiniz ile ilgili fotoğraflar ve yazılar paylaşabilirsiniz.

21. Gözlem yetinizi keskinleştirir.

Blog yazmak sizi görünenin ötesine bakmanıza, kimsenin sormadığı soruları sormanıza ve kimsenin dikkat etmediği küçük detayları görmenize yardımcı olacaktır. Buda daha iyi bir hafızaya ve yaptığınız tüm işlerde daha iyi bir performansa dönüşecektir.

22. Uzaktaki arkadaşlarınız ve ailenizle iletişim halinde olmanıza yardımcı olur.

Eğer ailenizden ve arkadaşlarınızdan uzaktaysanız bir blog açarak yaşamanızı ve günlük maceralarınızı paylaşmak (ve bunlar hakkında yorumlar almak) belki binlerce km uzakta olan yakınlarınızla bağlantı halinde kalmanızı sağlayacaktır.

23. Özgeçmişinizi geliştirir.

Sofistike bir proje veya iyi tasarlanmış / üzerine düşünülmüş bir blog sizi bir özgeçmişten çok daha iyi tanıtabilir.

24. Offline işinizi internet ortamına taşıyabilirsiniz.

2010 yılında yapılan bir araştırmaya göre tüketicilerin % 97’si yerel alışverişler için e-ticaret’i kullanıyorlar. Bunun gibi birçok çalışma mevcut ve e-ticaretin önemi kesinlikle yadsınamaz. Sonuç olarak bir blog sahibi olmanız tüketicilerinizin satın alma kararlarını etkileyecektir.

25. Yaratıcılığınızı arttırır.

Blog yazmak sizi nesil şeyler tasarlamaya ve farklı içerikler üretmeye iter. Daha iyi hayal kurabilir ve alışılagelmiş kuralları zorlarsınız.

26. Daha iyi seçimler yapmanıza yardımcı olur.

Günlük hayatınızda, ilişkilerinizde ve çevrenizde her gün çok fazla olay yaşarsınız. Bunların her birini blogunuzda yazmanıza imkan olmadığından yazılmaya değer durumları tespit edip bunlar arasından seçim yapmanız gerekir. Bu sayede akıl filtrenizi gelişir ve hayatta daha doğru tercihler yapmaya başlarsanız.

27. Sizi mutlu eder.

İlgilendiğin ve keyif aldığınız bir işle ilgili yazmak ve başkalarına ilham kaynağı almak sizi iyi hissettirecek ve mutlu olmanıza yardımcı olacaktır.

28. Size özgürlük sağlar.

Blog yazmak her zaman ve her yerden yapılabilecek ve size keyif veren bir iştir. Bu sayede ailenize ve hobilerinize de vakit ayırabilirsiniz. Bundan ala özgürlük mü olur? 🙂

29. Yeni ve değerli yetenekler edinmenizi sağlar.

Blog yazmaya başlayarak bilgisayarla, yazı yazmakla, hatta kendi hobilerinizle ilgili yeni yetenekler edinme şansına sahip olabilirsiniz.

30. Kişisel sorunlarınızı azaltır.

Yaşadığınız sorunlarla ilgili yazmak sizi dinleyen birileri olduğunu hissetmenizi ve bazen de bu konularda tavsiyeler almanızı sağlar. Ayrıca hep söylenildiği gibi dertler paylaştıkça azalmaz mı? 🙂

31. Hayatınızı kayıt altına almanızı sağlar.

Bir blogla hikayelerinizi anlatabilir ve online bir günlük niteliğinde yaşamanızı paylaşabilirsiniz. Eğer bunu siz yapmazsanız kimse yapmaz ya da yapsalar bile kimse sizin bakış açınızdan anlatamayacaktır.

32. Kendinizi göstermenizi sağlar.

İnternet kullanıcılarının çok küçük bir bölümü online içerik üretir. Geri kalan büyük çoğunluk ise sadece tüketici konumundadır. Bu kalabalıktan sıyrılarak üretici tarafta olmak ve kendinizi göstermek istemez misiniz?

33. Çevrenizi genişletir.

Blog yazmak sizin çok çeşitli insanlara bağlantı geçmenizi ve yeni arkadaşlıklar kurmanızı sağlar.

 

Eğer bu sebeplerden biri ya da birkaçı sizin için yeterliyse bir blog açmak için hala ne bekliyorsunuz?

Kaynak: http://howtostartablogonline.net/why-blog/  adresinden özetlenerek Türkçe’ye çevrilmiştir.

You may also like

6 yorum

  1. Wow, this article is fastidious, my younger sister is analyzing these kinds of things, thus I am going to convey her. cdkfdfedbfcc

  2. I simply want to mention I am just very new to blogging and truly loved you’re blog. Very likely I’m want to bookmark your site . You surely have awesome stories. Thanks a bunch for sharing your website page.

  3. Blog yazmaya başlarken öncelikle hobi olarak başlamak bence en güzeli eğer biryerlere gelmek için blog yazarlığına başlanır ise sonucu hayal kırıklığı olabilir, zaten kaliteli yazılar yazıyorsanız bir şekilde zaman içerisinde kendiliğinden güzel yerlere gelebiliyorsunuz bu harika yazı için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir